Związek Dziennikarzy Polskich w Niemczech e.V. 1997

Strona główna » Kontakt » Próg nadziei

Próg nadziei

Reklamy

W 35 rocznicę wyboru papieża Polaka na Stolicę Piotrową. 13.10.13 w Galerii pod Bazyliką w Berlinie Ela Woźniewska zadedykowała wystawę ”Próg nadziei”  Błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

prog

Ksiądz proboszcz Marek Kędzierski jest kustoszem tej galerii, w której realizuje słowa Jana Pawła II, dotyczące ewangelizacji kultury – „Przestrzeń sakralna ma nas wzmacniać w wierze”.

Na wernisażu obecni byli goście naszej Polonii berlińskiej, Niemcy i innych narodowości. Trzeba przyznać, że artystka ma imponujący dorobek. Malarstwo Eli prezentowane w różnych zakątkach świata, Europy, Azji (Japonii), obu Amerykach, jest jednak niezauważalne tu w Berlinie, gdzie Ela żyje i tworzy.  Tym razem my, Polonia przyszliśmy licznie na wernisaż, zorganizowany z dużą starannością organizatorów i członków Parafii.

Ela Woźniewska ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, grafikę w ASP w Katowicach, studia zakończyła w Berlinie na Akademie der Künste.

Dzieła przedstawione na wystawie „Próg nadziei” powstawały przez ostatnich naście lat i są odzwierciedleniem życiowej refleksji Eli na temat współczesnych wydarzeń i postaw ludzkich. Na suficie galerii artystka umieściła 9 metrową kompozycję „kryptogramy” – barwną płaszczyznę symboli ikonograficznych, przedstawiająchych żywe istoty dążące do harmonijnego zjednoczenia, ulatujących jakby do nieba, tęskonoty człowieka do świata wolnego od cierpień i śmierci. Jest to jednak niełatwe w rozpowszechnionej laicyzacji dzisiejszego świata. Nie było łatwe w socjalizmie, ale nie było też łatwe na Zachodzie, i nie jest łatwe teraz, gdy po tragicznym zamachu na WTC 2001 roku, eskalowały kolejne wojny w Iraku, Afganistanie, Syrii i w innych krajach. Ela w swojej twórczości nawiązuje do ogromu zniszczeń człowieczeństwa w serii obrazów, przypominających zgliszcza WTC, w pewien sposób symbolizujących mroki ludzkiego postępowania. Artystka przekazuje swoje przemyślenia, skłaniając nas do refleksji, opamiętania, bo Sąd Ostateczny jest nieunikniony.

W dziełach wizerunku Matki Boskiej (inspirowanych „Pietą” Michała Anioła Buonarottego) pokazuje też piękno, które pochodzi z pokory. Każdy musi sam zajrzeć w głąb swojego ego, by zrozumieć następstwa swojego postępowania, a przy tym odnaleźć sens życia. Ona jest na tym etapie. Jak sama twierdzi, późno się nawróciła i zrozumiała, że bez zgody-woli Bożej nie może tworzyć ani dokonać czegokolwiek.

Wystawa w polskim kościele poświęcona jest Błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Dobrymi czynami przekraczajmy próg nadziei, prowadzącego nas do doskonałego świata Królestwa Bożego, wolnego od cierpień, nienawiści i zepsucia.  Zachęcam do obejrzenia i refleksji!

Wystawa „Próg nadziei” Eli Woźniewskiej potrwa do końca października

Galeria pod Bazyliką w Polskiej Misji Katolickiej przy Lilienthalstrasse 5, 10965 Berlin

 Krystyna Koziewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: